Nowe dodatki – Jacek Wołowski i inni

Dodajemy kolejne pozycje gazetowe do bazy. Najpierw trzy mini-powieści Jacka Wołowskiego  utrzymane w reportażowym stylu i publikowane w odcinkach w Życiu Warszawy we wczesnych latach 60-tych: „Kariera porucznika Chudego”, „Uwaga, wszystkie radiowozy!…” i „Zwierzę”.  Mógłby to być materiał na kolejne zeszyty „Ewa wzywa 07”!  Przypomnijmy, że mini-powieść „Anastazja lubi reklamę” wydana jako jedna z pierwszych zeszytów „Ewy” również publikowana była wcześniej w  odcinkach w Życiu Warszawy. Warto dodać, że podobna odcinkowa mini-powieść tego autora „Krzyżyk i kreska” (która jest w naszej bazie) ukazała się w wersji książkowej w przekładzie w Czechosłowacji, a w Polsce wydania książkowego nie było.

Kolejne pozycje, to powieść Mariana Makulskiego „Dwaj panowie w Londynie” i jego wcześniejsze opowiadanie kryminalne „Droga do szczęścia” publikowane w odcinkach w 1964 roku w Nowinach Rzeszowskich. Akcja obu rozgrywa się w Anglii, nie są to więc utwory z karegorii „powieść milicyjna”, ale ich klimat doskonale odpowiada wczesnym odcinkom telewizyjnych „Kobr”.

Na koniec, powieść odcinkowa „X-56 atakuje” z Gazety Białostockiej. Zamieszczony skan pierwszego odcinka będzie pomocą w ustaleniu, czy była publikowana pod zmienionym tytułem – prosimy o ewentualne sygnały.

Z bazy usunęliśmy pozycję Jerzego Edigey’a – „Co dziesiąty – fałszywy”, gdyż jest to bardzo krótki szkic popularny o fałszerstwach banknotów i nie ma cech opowiadania, czy nawet reportażu. Pozostawiamy natomiast powieść „Fabryka śmierci” Macieja Słomczyńskiego, bo choć nie jest to powieść kryminalna lecz sensacyjna, mieści się w szerokim zakresie tematycznym bazy, a przede wszystkim dotyczy tak reprezentatywnego dla gatunku autora. (TS)