Znane gazetowce Jerzego Edigeya i kilka nowych odkryć

Tym razem uzupełniamy bazę o trzy brakujące gazetowce Jerzego Edigeya. Są one dość znane, gdyż wymienia je np. bibliografia: „Współcześni polscy pisarze i badacze literatury”. Traktuje ona je jednak błednie jako oryginalne pozycje w dorobku autora, podczas gdy faktycznie są one ukrytymi pod innymi tytułami znanymi pozycjami książkowymi. Ciekawostką jest to, że powieść gazetowa „Skradziony czek” drukowana była ze zmienionym tytułem po trzech latach od oryginalnego wydania książkowego, co raczej rzadko się zdarza.

Z bazy usuwamy powieść gazetową Jana Rudzkiego – „Noc jest długa”. Mimo, że jest ona dość interesująca – trochę przypomina dużo później powstałą „Igłę” Kena Folletta – to jednak nie jest powieścią kryminalną, lecz sensacyjno-wojenną i tym samym tematycznie nie kwalifikuje się do bazy.

Z nowymi niepublikowanymi  w wersjach książkowych gazetowcami jest coraz trudniej – już od dawna  nie pomagają żadne dostępne bibliografie – kolejne pozycje trzeba z trudem „wyławiać” ze starych roczników gazet – stąd dodatki do bazy nie pojawiają się zbyt często.  Obecnie dodajemy trzy nowe pozycje nieznanych autorów. Również uzupełniamy szereg skanów pierwszych stron. (TS)