Debiutancka powieść Heleny Sekuły w innej formie

Po dłuższej przerwie do bazy dodałem 10 nowych pozycji, z czego połowa to utwory niepublikowane w wersjach książkowych, a reszta ukazała się pod zmienionymi tytułami w popularnych seriach kryminalnych. Najciekawszym odkryciem jest „Taniec na linie”. To podpisana pseudonimem, pierwotna wersja debiutanckiej powieści Heleny Sekuły – „Tęczowy koktajl”. Różni się ona dość znacznie od wydanej dwa lata  później wersji książkowej. Odkrycia tego dokonał Klubowicz Zbyszek Kowalewski wnikliwie porównując teksty (dzięki temu mogłem od razu dodać odpowiednią adnotację).

Opowiadanie Stanisława Krupy – „Brązowy portfel” oraz powieści Jerzego Mecha – „Szyfr zbrodni”, Piotra Nagody – „Nie chce mi się żyć na tym świecie”, i  Anny (Ann) Mulligan – „Pensjonat Pod Herbacianą Różą” najwyraźniej nie miały wydań książkowych. Ta ostatnia pisarka jest oczywiście Polką, debiutowała już pod koniec PRLu – w 1991 w wydawnictwie „Głosu Pomorza” ukazał się jej zbiór krótkich opowiadań kryminalnych „Miłość i zbrodnia”.

Co do powieści Jadwigi Kaflińskiej – „We własnych sidłach” – nie mam pewności, czy miała ona wydanie książkowe. Należałoby to sprawdzić porównując ją z innymi wydanymi powieściami autorki. Nie zawsze jest to takie proste… Udało się natomiast zidentyfikować książkowe wydania dwóch innych „gazetowców” bedących od dawna w bazie. I tak, nieoceniony Klubowicz Zbyszek Kowalewski odkrył, że opowiadanie Kazimierza Korkozowicza – „Epizod”, po ponad dwudziestu latach, zostało wykorzystane przez autora do napisania „nowej” powieści „Urwany ślad”. Mnie z kolei udało się zidentyfikować powieść Danuty Frey „Dzień siódmy” jako wydaną ponad dziesięć lat później „Zabawę w chowanego” (zeszyt Ewy). Autorka tym razem dokonała znacznych skrótów wersji gazetowej. Zmiana kolejności prezentacji zdarzeń, pominięcie szeregu opisów, czy rezygnacja z psychologii postaci – to wszystko moim zdaniem trochę popsuło oryginalny kształt pierwotnej powieści gazetowej. A najbardziej żal mi całkowitego „wycięcia” części dotyczącej przeprawy przez bagno (utrzymanej w nastroju mrocznych powieści Edgara Wallace’a).  (TS)